Müjdele, nefret ettirme!

Sual: Bazıları (İbadetleri ya tam yap, ya da bırak, böyle olmaz!) diyorlar. Halbuki insanın yapabildiği kadarını da terk etmemesi doğru değil midir?

CEVAP

Birkaç günaha müptelâ olan kimse, birinden vazgeçmek isterse, ona, (Diğerlerini bırakmadığına göre, bu günaha da devam et) denmez. Günah miktarı ne kadar azaltılırsa o kadar iyi olur. Allahtan korkup, bir günahtan vazgeçmek iman alametidir. Hadis-i şerifte, (Ömründe bir defa Allahı anan veya Ondan korkan müslüman, cehennemden çıkar) buyuruldu. [Tirmizî]

Günah işliyen, oruç tutuyor veya zekât veriyorsa, (Aman bunları bâri bırakma) demelidir! Bu ibadetleri de yapmazsa, dinden tamamen uzaklaşabilir. Korkutmaktan çok, müjdeleyici olmak gerekir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

(Rahmet-i İlâhiden ümit kestirip, dinden nefret ettirenlere lanet olsun!) [Şir’a]

(Kolaylaştırın, güçleştirmeyin; müjdeleyin nefret ettirmeyin!) [Müslim]

Bir genç, (Ya Resulallah, şu üç günahı bırakamıyorum) dedi. O üç günah, yalan, zina ve içki idi. Peygamber efendimiz, (Bu üç günahtan yalanı benim için bırak) buyurdu. Genç kabul edip gitti.

Daha sonra, diğer iki günahı işlemek isteyince, (Bu günahları işleyip Resulullahın karşısına çıkınca, “Ben işlemedim” desem yalan söylemiş olurum. Eğer işlediğimi söylersem, beni cezalandırır) diye düşündü. Diğer iki günahtan da vazgeçip salihlerden oldu. (Şir’a)

Kelime-i şehadeti dil ile söyleyip kalb ile de tasdik eden müslümandır. En büyük günahı işliyen de müslümanlıktan çıkmaz. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Cebrail aleyhisselam, “Ümmetine müjde ver ki, şirk üzere ölmemiş olan cennete girer” dedi. Ben, “Zina ve hırsızlık eden de mi cennete girer” diye üç defa sordum. “Evet, zina ve hırsızlık eden de cennete girer” dedi. Daha sonra, “İçki de içse, yine cennete girer” dedi.) [Buhârî] [Bu günahların cezaları çekildikten sonra cennete girilir.]

Bu müjdeler, insanı günah işlemeye sevketmemelidir! Her günah, kalbi karartır, insanı küfre sürükler ve ebedî cehennemde kalmaya sebep olabilir. Allahın gazabı günahlar içinde saklıdır. Onun için her günahtan kaçınmalıdır. Belâm-ı Bâûrâ, çok ibadet eden büyük bir âlim iken, bir günah yüzünden kâfir oldu. Günah işliyen hemen tevbe etmelidir! (K. Saadet)

geri    islamahlakı    ileri