Özür beyan etmek

Sual: Özür dileyenlerin özürlerine kabul etmek gerekir mi?

CEVAP

Yaptığı bir iş için özür dileyip bir daha yapmıyacağını söyliyen kimsenin özrünü kabul etmek gerekir. Özür beyan etmek üç türlü olur:

1- Şunun için yaptım demek. Mesela Ali bey, arkadaşı Velî beye, (Pazar günü saat onda geleceğine söz vermiştin, fakat niçin gelmedin) diye sorunca, o da, (Hastaydım, gelemedim) gibi bir özür beyan etmek. Böyle bir özrü, yalan mı diye düşünmeden, doğru olup olmadığını araştırmadan kabul etmek gerekir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Müslüman kardeşinin özrünü kabul etmemek günahtır.)

(Din kardeşinin özrünü kabul etmiyen, Kevser havzından içmiyecektir.)

(Özrü kabul etmiyen, özür dileyenin günahını yüklenmiş olur.)

(Kim Rabbinden özür dilerse, Allahü teâlâ onun özrünü kabul eder.)

2- Yaptım ama bir daha yapmam, keşke yapmasaydım demek. Bu, suçunu kabul edip özür dilemektir. Böyle özrü de kabul etmiyen kimseye, Allahü teâlâ azab ve gazab eder. (Yaptım ama, bir daha yapmam) demek, özür olur.

3- Yapmadım diyerek inkar etmek. Yalan söylediğini bilerek özrünü kabul etmek, o kimseyi affetmek olur. Yalan söyliyerek özür dileyen böyle bir kimseyi affetmek vacip değil, müstehaptır. Affetmek çok faziletlidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Allah rızası için affedeni, Allahü teâlâ yükseltir.)

(Affedin ki affedilesiniz!)

(Kaba davranana nazik olur, zulmedeni affeder, sizi mahrum edene ihsan eder, sizden uzaklaşana yaklaşırsanız yüksek derecelere kavuşursunuz.)

geri    islamahlakı    ileri