Yahudi iftirası

Sual: Bazı kimseler, haset yüzünden çok iyi tanıdığım bir müslümana yahudi diyorlar. Hâlbuki bildiğiniz gibi, bir kimse istediği dini seçebilir. Fakat hiç kimse yahudi olamaz. Yahudi olmak için yahudi olarak doğmak şarttır. Böyle haset ederek bir müslümana yahudi demenin dindeki yeri nedir?

CEVAP

M.Hadimi hazretleri buyuruyor ki:

(Hased etmek, Allahü teâlânın takdirini değiştirmez. Hasetçi, boşuna yorulmuş, üzülmüş olur. Üstelik büyük günaha girmiş olur. Hased, sinirleri bozar, ömrün azalmasına sebep olur. Hasedin, hased edilene dünyada ve ahirette hiç zararı olmaz. Üstelik faydası olur. Hased ettiği kimsede nimetlerin azalmadığını, arttığını [kervanın yürüdüğünü] görerek sinir krizleri geçirir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Mümin imrenir, münafık hased eder.) [İ.Maverdi]

(Müminin kalbinde, imanla hased bir arada bulunmaz.) [Beyhekî]

(Müslümanlar hayırlı olur. Hased edince hayr kalmaz.) [Taberânî]

(Hased edenler benden değildir, ben de onlardan değilim.) [Taberânî]

Berikadaki bu yazı hasedin ne kadar kötü olduğunu göstermektedir. Hasedçinin yalan söylemesi, iftira etmesi ayrı bir günahtır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Bir kimse, bir mümin hakkında olmıyan bir şey söylerse, iftiraya uğrıyan kimse, onu affedinceye kadar, Allahü teâlâ onu Cehenneme sokar.) [Ebu Dâvud]

(Bir müminde her haslet bulunabilir. Ancak hıyanet ve yalan bulunamaz.) [İbni Ebi Şeybe]

(Yalan, münafıklıktan bir kapıdır.) [İbni Adi]

Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

(Yalan söyliyenler, iftira edenler, ancak Allahü teâlânın ayetlerine inanmıyanlardır. İşte onlar, yalancıların ta kendileridir.) [Nahl 105 Beydavi]

geri    islamahlakı    ileri