30 C
Bursa
14 Temmuz 2024 Pazar
spot_img
Ana SayfaPsikolojiÖzgüvenli Birey Olabilmek İçin

Özgüvenli Birey Olabilmek İçin

Her anımızda bize eşlik eden bir duygu: özgüven. Yaşam becerilerini geliştirirken içimizde oluşan bir sesin çığlığı. Yapabilir miyim sorusu ile bilinçte oluşan farkındalık. Gerçek benliğimiz ile ideal benliğimizin ayrımında olmak. Kendimizi olduğumuz şekilde olumlu ve olumsuz yanlarımız ile kabul edebilmek. Olumlu yanlarımızı arttırırken olumsuz yanlarımızı kabul edip yetersizlik duygusuna kapılmadan gelişim için çabalamak. Peki özgüvenli bir birey olabilmek için neler yapabiliriz? Bir bakalım…

  • Öncelikle kendilik bilincinde olmamız gerekir. Olumlu ve olumsuz yanlarımızı görebilmeliyiz. Olumlu yanlarımız bizi güvende hissettirir ve yeterli olma bilinci içinde oluruz. Olumsuz yanlarımız ise bizi eksik olma yeterli olamama hissi içinde bırakır. Olumsuz yanlarımızı sürekli düşünmek özgüvenimizi zedeler bizi yetersizlik duygusu içinde bırakır. Olumsuz yanlarımızı kabul etmeli ve değiştirebileceğimiz noktalarda değişimin gerekli olduğunu bilmeliyiz.
  • Duygularımız ve düşüncelerimiz bizi biz yapan değerlerimizdir. Duygu ve düşüncelerimizi ifade edebilmeli ve korkmadan paylaşabilmeliyiz. Davranışlarımız bizim görsel imajımızdır. Uygun yerde uygun davranışlar sergileyerek kendi isteklerimiz doğrultusunda davranabilmeliyiz.
  • Öz bakım becerilerimizi gözden geçirmeliyiz. Giyim tarzımız, beslenme şeklimiz, bulunduğumuz sosyal çevre, iletişim biçimimiz, yaşadığımız alanın düzenli ve temiz oluşu… Bunların hepsi aslında özgüvenimizi besleyen kaynaklar ve yaşamımızda süreklilik isteyen bir alan.
  • Diğer insanlarla kıyaslama yapmamalıyız. Kendimizi karşılaştırdığımız insanlardan farklı ve özel bir yaşamın içinde olduğunu bilmeliyiz. Bizim için en doğru kıyaslama şu olmalı önceki ben ile şu anki ben arasında ne gibi değişimler var.
  • Olumsuz eleştirilerin sık sık yapıldığı ortamlarda bulunmak eleştirel, suçlayıcı, aşağılayıcı insanlarla birlikte vakit geçirmek kendimize olan güveni düşürecektir. Bizi güvende hissettirecek ortamlarda bulunmayı tercih etmeliyiz.
  • Her alanda bilgimiz olmak zorunda değil. Her şeyi bilmek gibi bir gayemiz olmamalı. İlgili olduğumuz bir alanda bilgili donanımlı olmak özgüvenimizi arttıracaktır. İlgili olduğumuz alanda kendimizi geliştirmek ve bunları aktarabilmek özgüvenimizi destekleyecektir. Mükemmel olma bilincinde değil de olabileceğimiz en iyi halimiz olma bilincinde ilerleyebiliriz.
  • Yaşamımızı ilerletebilecek bir vizyonumuz olmalı. Geleceğe dair çok fazla sorularla karşı karşıya geliyoruz hem iç dünyamızda hem çevremizde. Hayallerimiz, hedeflerimiz, olmak istediklerimiz… Bir saat sonra yapacağımız şeyler bir yıl on yıl sonra yapabileceğimiz şeyler aslında benlik tasarımımız hakkında bilgi verir. Bizi biz yapan biraz da geleceğe dair sorulardır.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

Narsisizmin Tohumu

Öz Şefkat

Kendini Bil

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
4,338TakipçilerTakip Et
- Reklam -spot_img

Yeni İçerikler

Şekva

Bâkiyat-ı Salihat

Nefis ile Mücadele

Nebi’ye Mektup

Son Yorumlar

Necmettin Yaşar Çetiner yorumladı İslam Hukukunun Temel İlkeleri – 2
Nisa yorumladı Biz Olmak
Saniye yorumladı Hamas’ın Neferleri
Nimet yorumladı Hamas’ın Neferleri
gülten yorumladı Hamas’ın Neferleri