21 C
Bursa
22 Haziran 2024 Cumartesi
spot_img
Ana SayfaGenelBilgelik Yolculuğu

Bilgelik Yolculuğu

Ben ki, bilinmezler de kaybolmuş, bilgelik içinde, bilmeye, bilinmeye hasret bir meçhul.. Çok bilenlerden değil, bildiğimi yaşayabilenlerden eyle..!

Bildikçe coşanlardan, cehaleti bilgelik sanıp övünenlerden değil, bilinmişliğe talip, bulmak arzusuyla yola koyulup, cefaya nail olanlardan eyle..!

Şimdilerde en büyük sorun oldu, bilmek meselesi.. Herkes bildikçe büyüttü egosunu, tevazudan uzak, bilgelik sanılan yükü omuzlanıp, ahkam kesti bildiğini sandığı bilinmezliğe.. Herkes hep bir bilmişlikle karşısındakini bilmemekle suçluyor..

Acaba bu dönemde cahillik mi erdem, yoksa adına bilgelik dedikleri bilgisizlik mi? Oysa bulmaktı bütün mesele, bilmekle bitmezdi bu dert. Biz derdi yüklenip bilinmezlikte kaybolmayı değil, bilinmezlikte olmaya, yeniden vücud bulmaya ram olmuşuz.. Çünkü programlanmış bir vücut bu, sadece nefisten ibaret olamazdı. Varoluş amacıyla donatılmışken beden, sadece ben demek, var edene haksızlık değil midir? Daha bahşedilmiş uzuvların onca nimetin hakkını eda edemezken bilmişlik yapıp haddi aşmak hangi akılla açıklanabilir?

Bir dönüp baksak; Şu koskoca kainatın içinde bir nokta büyüklüğünde olan beden, nice arzular, beklentiler biriktirdiğim bu yaşam döngüsünün içinde savrulurken, bilmem neresindedir nasibim? Peşinden koşup onca heves,onca çaba ile ilmek ilmek dokuduğum sevincim, mutluluğum.. Bir nefsin tuzağından kim bilir ne zaman kurtuluşum? Omzumda bir dünya yükle, göğsümde alev almış bir sevda, büyüdükçe bir derdi büyütür benliğimde..

Ah bilmek derken, içimde kanatlanan bu kuşlar, saldım her birini gökyüzünün en mavisine. Önce bilmeyi mümkün kılan, bizi bilgisiyle kuşatan ve bilgiyle donanmayı nasip edeni bulsunlar diye..

Bilgelik; bilmekle değil, bilmediğini bilmekle mümkünmüş. Sadece bilmekte değil, bildikten sonra başlar asıl sorumluluk, bileni bulmakmış bir sonraki kutsi vazife.. Bilip bulduysan eğer, gözün aydın olsun.. Tüm yolculuk bundan ibaretken, neyin kavgasını verirsin bu dünya hengamesinde?

Bildiysen yola koyul,bulmak için.. Bulduysan Hamd‘a sığın.. Allah‘ım bizi bilenlerden değil, bilgisiyle evreni kuşatan kudretin, ilminden zerre nasiplenenlerden eyle..! Eyle ki, bilgelik makamında Sen’i bulanlardan olalım.. Çünkü biliyorum Sen’i bulunca yıkılacak bu kör cehalet ve aydınlanacak zifiri karanlıklar.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

Adı İmtihan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
4,338TakipçilerTakip Et
- Reklam -spot_img

Yeni İçerikler

Son Yorumlar

Saniye yorumladı Hamas’ın Neferleri
Nimet yorumladı Hamas’ın Neferleri
gülten yorumladı Hamas’ın Neferleri
Altun yorumladı Vadedilen Cehennem
Lamia yorumladı Sahabe Hanımlar