32 C
Bursa
19 Temmuz 2024 Cuma
spot_img

Evlad ve Akrabalara İyilik

Hadis No : 0167
Ravi: Aişe
Tanım: Yanıma bir kadın girdi. Beraberinde iki kız çocuğu da vardı. Bir şeyler istedi. Aksi gibi yanımda bir hurmadan başka bir şey yoktu. Onu verdim. Kadın aldı ve ikiye bölerek kızlarına taksim etti. Kendine pay ayırmadı. Çıkıp gittiler. Arkadan Resulullah (sav) girdi. Durumu ona anlattım. Dedi ki: “Kim bu şekilde kızlarla imtihan edilir o da onlara iyi davranırsa, kızlar, onun için, ateşe karşı perde olurlar.”

Kaynak: Buhari, Zekfit 10, Edeb 19; Müslim, Bin-147, (2629); Tirmizi, Birr 13, (1916)


Hadis No : 0168
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav) buyurdu ki: “Buluğa erinceye kadar kim iki kız evladı yetiştirirse – parmaklarını birleştirerek – kıyamet günü o ve ben şöyle beraber oluruz.” (Tirmizi’de: “O ve ben cennete şu iki şey gibi beraber gireriz dedi ve iki parmağıyla işaret etti” şeklinde gelmiştir.”)

Kaynak: Müslim, Birr 149, (2631); Tirmizi, Bin-13, (1917)


Hadis No : 0169
Ravi: Ebu Said
Tanım: Resulullah (sav) buyurdu ki: “Kim “üç kız” veya “üç kızkardeş” veya “iki kızkardeş” veya “iki kız” yetiştirir, terbiye ve te’diblerini eksik etmez, onlara iyi davranır ve evlendirirse cenneti hak etmiştir.” (Ebu Davud’da İbnu Abbas (ra)’dan şu rivayet de kaydedilmiştir: Resulullah (sav) buyurdu ki: “Kimin iki kızı olur da öldürmez, alçaltmaz, oğlan çocuklarını bunlara tercih etmezse, Allah onu cennete koyar”)

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 130, (5147); Tirmizi, Birr, 13 (1913)


Hadis No : 0170
Ravi: Avf İbnu Malik el-Eşcal
Tanım: Hz. Peygamber (sav): “Ben ve yanakları kararmış kadın kıyamet günü şu iki şey gibi yan yanayız. – Hadisi rivayet eden Yezid İbnu Zürey, baş ve orta parmaklarıyla işaret yaptı – O kadın ki, mevkii, makamı bulunan kocasından dul kalmıştır, (maddi imkanlarından başka) neseb ve güzelliği yerindedir. Bütün bunlara rağmen (evlenmez) ve yetimler büyüyünceye veya ölünceye kadar kendini onlara hasreder.” (Hadiste geçen “yanakları kararmış kadın” tabiriyle Hz. Peygamber (sav) yetimlerim büyütmek gayesiyle süslenmeyi ve rahat yaşamayı terkeden, çektiği sıkıntılar sebebiyle cildi kararan dul kadını ifade buyurmuştur)

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 130, (5149)


Hadis No : 0171
Ravi: Havle bintu Hakim
Tanım: Bir gün, Resulullah (sav) kızı Fatıma (ra)’nın iki oğlundan birini kucaklamış olduğu halde evden çıktı ve şöyle diyordu: “Siz var ya, sizin yüzünüzden (ebeveyniniz) cimriliğe, korkaklığa ve cehalete düşüyorlar. Ve siz Allah’ın reyhanındansınız.”

Kaynak: Tirmizi, Birr, 11 (1911); İbnu Mace, Edeb 3, (3666).


Hadis No : 0172
Ravi: Bera
Tanım: Hz. Ebu Bekir (ra), Hz. Aişe (ra)’ye uğradı. Aişe hummaya yakalanmış, hasta idi. “Kızım, nasılsın?” diye hatırını sordu ve yanağından öptü.

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 158 (5222); Buhari, Menakıbu’l-Ensar 45


Hadis No : 0173
Ravi: Said İbnu’l-As
Tanım: Hz. Peygamber (sav) buyurdu ki: “Bir baba çocuğuna güzel ahlaktan daha üstün bir miras bırakamaz.”

Kaynak: Tirmizi, Birr 33, (1953)


Kütüb-i Sitte Ana Bölüm

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
kevser
kevserhttps://www.kevser.org
Kevser.Org Site Yöneticisi
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
4,338TakipçilerTakip Et
- Reklam -spot_img

Yeni İçerikler

Cuma Namazı Risalesi

Temmuz Sıcağında

Şekva

Son Yorumlar

Necmettin Yaşar Çetiner yorumladı İslam Hukukunun Temel İlkeleri – 2
Nisa yorumladı Biz Olmak
Saniye yorumladı Hamas’ın Neferleri
Nimet yorumladı Hamas’ın Neferleri
gülten yorumladı Hamas’ın Neferleri