17 C
Bursa
17 Haziran 2024 Pazartesi
spot_img

Format

Arada bir zihnin fabrika ayarlarını kontrolden geçirmek, arşivde dolaşıp, beynin bozulan sinyalini doğru frekanslarla düzelterek hasarı gidermek gerekiyor…

Tozlu raflardan, rafların tuttuğu katı kiri arındırıp sağlam bir temizlik yapmak gerekiyor. Mesela bol sirke ve karbonatla cilalamak lazım geliyor!

Geçen ömrü hayıflanıp anmak yerine güzellikle yâd edebilmek, o kıymetli zamanın sırrına ermek gerekiyor.

Belleğimize depoladığımız insanlardan başlamak gerekiyor bir noktada. Hangisi yüreğin bıçak yarası, hangisi ruhun gıdası diye pirincin taşını ayıklar gibi pür dikkat ayıklamak gerekiyor!

Gönül kırıklıklarını sağlam bir yara bandıyla etiketleyip üzerini sargı bezi ile sarıp sarmalamak gerekiyor, akan kanı engellemek için!

Küslük ve haset duygularını bilenmiş sağlam bir bıçakla katetmek gerekiyor. Bu minvalde yol alıp vuslatın muştusunu idrak etmek gerekiyor.

Pişmanlık harı ile küle dönmüş kalbin üzerine zemzem serpip, küllerden doğmak gerekiyor. Yaşanan yaşanmış çünkü, unutmak olmasa da alışıp yeniden ayağa kalkmak gerekiyor!

Keşke kelimesini zihinden ve mümkünse tarihten silip, İyiki’nin sırrına Mazhar olmak gerekiyor.

Ömründen almış olduğu yaşlara takılmadan dikenli yollardan yürüyebilmek gerekiyor. Yaşın, sadece ve sadece bir sayıdan ibaret olduğunun bilincine varmak gerekiyor!

Ehemmiyetli olan tek hususun hangi yaş da olursa olsun dolu dolu geçirebilmek olduğunun farkında olmak gerekiyor!

Zihnin kurak çöllerini sondajla imar edip, oluşan berrak su ile sulamak gerekiyor!

Hatalarını gözden geçirip sağlam bir Tevbe ile hakikate Euzu besmele ile başlamak gerekiyor!

Surete değil, sirete önem vermenin şuuruna sahip olup ahlakının güzelliğine yatırım yapmak gerekiyor! Çünkü Ölünce bir iskelet yığını olunacaktı!!! Bu noktada beden önemli olsa idi ruh değil beden alınacaktı!?

Yaşanmışlıklar ne olursa olsun en güzel biçimde yâd etmek, vardır bir hayır, teslimiyetine sığınıp imtihanı en güzel şekilde misafir etmek gerekiyor.

Ve en önemlisi mütemadiyen format atıp gereksiz dosyalardan arındırmak gerekiyor zihni. Bu cihetle yaşamın anlamına ulaşmak gerekiyor!

Çünkü zihinde bir emanet ve emanete hıyanet etmemek gerekiyor!!

Vesselam…

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

Rabbimin Rızası

İnsan ve Mana

Hakikat

4 YORUMLAR

  1. Kaleminden dökülen her yazı yüreğimde derin izler bırakıyor yüregine sağlık kalemine sağlık yine çok güzel yazmışsın kardeşim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
4,338TakipçilerTakip Et
- Reklam -spot_img

Yeni İçerikler

Son Yorumlar

Saniye yorumladı Hamas’ın Neferleri
Nimet yorumladı Hamas’ın Neferleri
gülten yorumladı Hamas’ın Neferleri
Altun yorumladı Vadedilen Cehennem
Lamia yorumladı Sahabe Hanımlar