21 C
Bursa
22 Mayıs 2024 Çarşamba
spot_img
Ana SayfaGenelManeviyatın Engin Denizinde Yüzmek

Maneviyatın Engin Denizinde Yüzmek

Yaşarken değerimize değer katan maneviyat, içten inşa ederek iç ve dış dünyamızı güzelleştiren değerlerin toplamıdır. Ruhun, hayatın maneviyat ile sağladığı sağlık arasında önemli ilişkiler ağı örerek, kapalı yolunu açarak insanı güzelleştiren bir etkisi vardır. İslam’dan alınan ve İslam’la maneviyatla bu dünyadan öteki aleme kadar yürüdüğümüz yollarda tüm olumsuzlukları yok etmeyi sağlayan bir vasıta, yoldaş ve kılavuzdur. Maneviyatla insanların arasına girerek kendinde ve dış dünyasında yerleşik bir düzenle, katılım sağlayarak olumsuzlukları bertaraf etmeyi amaçlayan bir haktan ve emirden doğan vicdani ve dini bir gerekliliktir.

Dönem dönem hep kopmalarla maneviyattan uzaklaşan insan, kendini karanlıklar içinde, karanlık güçlerin ve fikirsizlerin etkisine kapılarak özgürlüğünü ve dünyasını terk etmiştir. Bu durum, değerlerin yok olmasına ve hem bizi hem de gelecek nesilleri değersiz kılmasına olanak tanımıştır. Bizler, ebeveynler olarak, bu durumun önüne geçmek için çaba sarf etmişizdir. Ancak, bu çaba bazen çocuklarımız tarafından anlaşılmamış olabilir. Ancak, evlenip aile kurduklarında ve baba olduklarında her şeyin anlamını daha iyi kavramış olurlar. Bu noktada yaşadıkları pişmanlıklar, geçmişte yapılan hataların farkına varmalarına ve bu hataları düzeltmeye yönlendirir. Bizler, bu tür pişmanlıklar yaşamalarını istemeyiz.

Dünya maddi kazançla yaşanacak bir yer olduğunu savunanlar olsa da, maddi kazanç temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için gereklidir; ancak, muhtaçlara yardım ederek ilerlemek kötü değildir. Ancak, maneviyatı da eklediğimizde, dış ve iç düşmanların kimin hangi amaca hizmet ettiğini açıkça ortaya koyan gerçek yüzlerini görmemizi sağlar. İç ve dış dengeyi kurarak geleceği inşa etmeyi sağlayan manevi duygu, dış dengeyi toplumun yararına olacak şekilde düzenlememize olanak tanır ve bu da İslam’ın özünü oluşturur; bize verilen sonsuz bir hazine ve yol haritasının içindeki yolların açılan kapısıdır. İç denge, maneviyatla sağlam olduğunda, dıştan gelecek tehlikeleri bertaraf etmek açısından son derece önemlidir.

Maneviyat, yaşadığımız dünyanın içimizde saklı duran hazinelerinin kapısını açarak insanlara gülümseme, yardım etme, dertlerine ortak olma ve onlara karşı tüm saldırıları bertaraf etme adına adım atmamızı sağlar. Bu, Alemlerin Rabbinden kuluna hediye edilmiş bir duygu, his ve emirler zinciridir. İnsan, buna bağlı kaldıkça, hiç kimse özgürlüğünü, vatanını elinden alamaz veya bayrağını gökyüzünde indiremez; bu güçlü ve dayanıklı maneviyatla savaşmayı ve şehadetle vermeyi sağlar. Tüm düşmanlarımızın bulduğu açık kapıları kapatıp düşmanı yenmemizi sağlayan bu maneviyatla, asırlardır dört bir kıtaya huzur ve mutluluk götüren bir ecdadın torunları olarak, bunu taşımaktan her zaman mutluluk ve gurur duymuşuzdur.

Selam ve saygılarımla.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
4,338TakipçilerTakip Et
- Reklam -spot_img

Yeni İçerikler

Korkusuzdan Korkulur

Ezanın Çağrısı

Küsmek Yakışmaz Kula

Keşke Demeseydik Keşke

Hamas’ın Neferleri

Son Yorumlar

Lamia yorumladı Sahabe Hanımlar
Lamia yorumladı Uyuyan Güzel Rim
Lamia yorumladı Hamas’ın Neferleri
Hasan yavuz yorumladı Hamas’ın Neferleri
Rabia Selcen Albayrak yorumladı Keşke Demeseydik Keşke