30 C
Bursa
14 Temmuz 2024 Pazar
spot_img
Ana SayfaKuranRamazan ve Mukabele

Ramazan ve Mukabele

Gene bir Ramazan ayı, gene bir mukabele meclisi ve gene Kur’an-ı Kerim’in ayetlerine meczedildiğim anlardan biriydi. Sağ yanımda Hatice, Navruz; sol yanımda Sultan, Nurten, daha ileride Müseyne komşularımla Kur’an-i Kerim’i baştan sona okuyup tamamlamak için seferdeyiz. Ben okuyorum onlar takip ediyor ve yolları aşıp gidiyoruz. Gözlerimizde fer kalmasa da ha gayret diyerek çabalıyoruz. Bu yollar ne güzel yollar içi dışı rahmet… Yollarda yorulmak yok. Yorulmak ne kelime baştan ayağa yenileniyoruz. Az önce Ar’af’ta iken şimdi Enfal’deyiz. Belki 25 yıldır mahallemde mukabele okuyorum. Övünmek için değil şükür babında söylüyorum. Ev ev gezdik Kur’an ile. Kimler kimler vardı o meclislerde. Bazıları vefat etti kavuştu Rahmana. Ve ben hala yollardayım. Benimle birlikte dostlarım da.

Okurken bir rahmet serpildi yüreğime fert fert dua ettirten. Bir hüzünlü, göz yaşılı duygu seline kapıldım. Bitmesin bu anlar, saatler donsun istedim. Rabb’im rahmetini istiyorum, azabından sana sığınarak. Şu Ramazan hürmetine, şu okunan Kur’an hürmetine, şu senin için buraya toplanışımız hürmetine; afsa af, ikramsa ikram, cennetse cennet, afiyetse afiyet ver bizlere dedim. Muhammed ümmetine, tüm insanlığa rahmet ver dedim. Bir doluya tutulmuş gibi ağlayacaktım. Hazır Onun huzurundayken, her zerremin acısına şahitken doyasıya ağlayacaktım. Cümle can ehli için, her nefes için hazır rahmet mevsimine girmişken işte böyle af talep ettim.

Hz. Muhammed aleyhisselam ve Mukabele

Kur’an kendisine inen Peygamber!.. Amine validenin oğlu… Abdullah’ın geriye bıraktığı tek ve en kıymetli mirası. Cebrail aleyhisselamin dostu. İslam’ın peygamberi Hz. Muhammed aleyhisselam!..

Aklıma neler geliyor biliyor musunuz? İbni Mesud’tan onun Kur’an dinleyişi geliyor. “Bana Kur’an oku!” dedi. “Ya Resulallah, Kur’an sana indirilmişken ben sana Kur’an mı okuyayım?
Ben onu başkalarından dinlemeyi severim.” dedi. Dinlerken çok ağladı. Kalbi daha fazla dayanamaz oldu; bu kadar yeterli dedi.

Kur’an okurdu. Öyle güzel okurdu ki!.. Ama başkalarından dinlemeyi de severdi. Ramazan ayında Kur’an-i Kerim’i takipli şekilde okurdu. Kim ile? Cebrail aleyhisselam ile. Cebrail aleyhisselam ile Kur’an’ı takipleşirdi. Bunun adına mukabele deniliyor. Hz. Peygamber Muhammed aleyhisselam’ın sünneti olduğu için de onun milletinden olan bizler her Ramazan ayında bu sünneti tekrar ediyor, mukabele yapıyoruz. Biz de bir küçük zümresiyiz onun.

Ömrünün kalan kısmı geçen kısmından daha hayırlı olsun.” diye bir duası var Peygamber aleyhisselamın. O duasına ümmetçe talibiz.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
4,338TakipçilerTakip Et
- Reklam -spot_img

Yeni İçerikler

Şekva

Bâkiyat-ı Salihat

Nefis ile Mücadele

Nebi’ye Mektup

Son Yorumlar

Necmettin Yaşar Çetiner yorumladı İslam Hukukunun Temel İlkeleri – 2
Nisa yorumladı Biz Olmak
Saniye yorumladı Hamas’ın Neferleri
Nimet yorumladı Hamas’ın Neferleri
gülten yorumladı Hamas’ın Neferleri