25 C
Bursa
17 Haziran 2024 Pazartesi
spot_img
Ana SayfaÇocukDikkatlerden Kaçan İnternet Çocuk Kanalları

Dikkatlerden Kaçan İnternet Çocuk Kanalları

Son yıllarda iyice artan tüketim çılgınlığının hedefi şüphesiz ki daha çok yeni nesle dair yani çocuklar üzerine planlanmış. Elbette medya anlamında da bu çılgınlık başını alıp gitmekte. Normal televizyon medyasında bu bağlamda birçok kanal açılsa da özellikle sosyal medyanın oldukça revaç bulmasıyla, toplumun ilgisi televizyondan çok tablet ve cep telefonları üzerinde yoğunlaşıyor. Tabi içerikteki en çok rağbet gören alanlardan biri ise Youtube kanalları.

Bu durum özellikle de çocuklar için çok daha büyük önem arz ediyor. Çünkü büyüklerin belki biraz daha kontrollü olabilmesi mümkünken, çocuklar ise, gerek kendileri, gerekse ebeveynleri tarafından çizgi film modunda yayın yapan veya oyun, masal, eğlence ya da çocuğunun akran grubuna yakın olan başka çocuklar tarafından internet aracılığı ile yayın yapmakta olan Youtube kanallarını izliyorlar.

Ayrıca buradaki ilgiyi fark eden bazı girişimcilerde, hızla ne kadar çocuklara yönelik olduğu muamma olan kanalları açıp, koydukları videolarla hedef kitleleri olan çocuklar için yayına başlıyorlar. Bu bazen bir çizgi film kanalı bazen de bireysel olarak anne babasının da desteğini alan reel bir çocuğun kendi yayınları da olabiliyor.

Bu kanallara yönelimdeki en önemli etken ise genelde ebeveynlerin, özellikle de annelerinin çocuğu biraz teskin edebilmek veya çocuklarını meşgul etme isteği, bir diğer açıdan baktığımızda da yeni neslin elektronik iletişim eşyalarına karşı olan ilgileri ön plana çıkıyor.

Haliyle çocukların Youtube kanallarına yönelimi, birçoğu saçma sapan yayınlar yapan ya da eline tutuşturulmuş olan oyuncağın reklamını yapmaktan öteye geçmeyen ve hiçbir olumlu eğiticilik rolü olmayan videoların milyonlarca defa izlenmesine sebep oluyor.

Bu yayınları yapanlar ise, gerek yayıncı kuruluş olan Youtube’dan gerekse sponsor firmalardan çok ciddi hatta olağanüstü paralar kazanıyorlar.

Madem çocuklar bu tür kanallara fazlasıyla meylediyor, o zaman bu kanallar ve yayınlarla ilgili ciddi bir kontrol ve denetim sisteminin geliştirilmesi gerekmiyor mu?

İzleyici kitle olan çocukların, maddi imkanlarının yeterli ya da yetersiz olmasını ve buna bağlı olarak anne babalarından, -Anne şunu da istiyorum, -Baba bana bunu da al, diye talep etmeleri hususuna ise bir ünlem koyup geçiyorum.

Çizgi film formatında yayın yapan kanalların, gerçek dışılıklarla çocukların zihin dünyalarını bulandırmalarını, bilinçaltlarını mahvetmelerini de ayrıca dikkat çekilmesi gereken bir mesele.

Bu konular artık birçok ailenin çocuklarında ayrıca psikolojik birer vakaya dönüşmesi ile de dikkat çekiyor. Bu konuya da ayrıca hassasiyet gösterilmesi gerekiyor.

Peki çocuklara yönelik olan bu yayınların arasına konulmuş reklamlara hiç dikkat ediyor musunuz?

Sıradan bir çocuk yayını yapan bu kanallarda, olgun yaş gruplarına, büyüklere hitap eden reklamların kısa aralıkla ve sürekli dönüyor olması hiç dikkatinizi çekmiyor mu?

Ya da ellerine telefonları ya da tabletleri verdiğimiz çocuklarınız hatta bebeklerimiz bize göre çocuklara hitap ettiğini düşündüğümüz müzikler eşliğinde eğlenirken ya da izleye izleye internet fenomeni yapılan ve çocuklara ne anlamda örnek olabilecekleri ayrı bir vaka olan karakterler tarafından meşgul edilirken, aynı zamanda bu programlar arasında bir anda ekrana gelen yetişkin reklamlarının da çocukların ruh halinde nasıl izler bırakacağını tahmin etmek çok mu zor!

Çocuklara hitap ettiklerini düşündükleri videolar eşliğinde kendilerince meşgul olduğunu veya eğlendiğini zannettikleri çocukların, ebeveynleri tarafından eline tutuşturulmuş olan o telefon ya da tablette, henüz birkaç yaşındaki çocuğun karşısına, sürekli belli bir yaş düzeyinin üzerindeki insanların izleyebileceği film, müzik ve oyun reklamlarının çıkması sizce normal mi?

Bu durum, çizgi film ya da kendi yaş grubuna hitap ettiği söylenen videoları izlemekte olan çocuğun ruh dünyasında tahribat yapmaz mı? Hatta gelecekte de korkunç sonuçlara yol açmaz mı?

Reklamdır hocam ne yapmalı diyebilirsiniz belki, fakat bu durum bence bu kadar masum olmamalı.
Mademki bu kanallar kategorik olarak çocuklara yönelik yayınlar yapılmaktalar, öyleyse reklam yayını da aynı kitlenin yaş grubuna uygun olmalı değil mi sizce de?

Bu konuda devletimiz girişimiyle de ilgili birimler, hassasiyetle gerekli takipleri yapıp icap eden tedbirleri almalıdır.

Mademki internet üzerinden yayın yapan bu tip kanallara karşı çocukları zapt etmek zor ise, öyleyse oraları çocukların olumsuz anlamda etkilenmeyeceği yapılara çevirmek de denetim mekanizmalarının görevidir.

Kalın sağlıcakla.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
4,338TakipçilerTakip Et
- Reklam -spot_img

Yeni İçerikler

Son Yorumlar

Saniye yorumladı Hamas’ın Neferleri
Nimet yorumladı Hamas’ın Neferleri
gülten yorumladı Hamas’ın Neferleri
Altun yorumladı Vadedilen Cehennem
Lamia yorumladı Sahabe Hanımlar