3 C
Bursa
9 Aralık 2022 Cuma
spot_img
Ana SayfaGenelAdına Nefs Dedik

Adına Nefs Dedik

İlk insan Hz. Adem (a.s.) ve Hz. Havva (a.s.) ile insanlığa bir adım attık. Habil ve Kabil’in savaşları ile insanlığı tanıdık. Sonra savaşlar kavgalar derken, kendi insanlığımızı unuttuk. Nefis dedik adına çıkarlarımızın peşine koşarken. Ya merhamet! Sahi o nerede kaldı? Vicdanımızı sorguladığımızda yine biz haklı çıktık karşı tarafı hiçe sayarak. “Ben duygusuyla” benciliğimizi besleyip büyüttük en iyisini sanarak. Arzularımızın hak yolunu kapatarak zevke dönüşmesini izledik süslü şehvani duygular içinde. Köle olduk nefsin, imanı yitirdiği bedende. Gül sandığımız dikenlere amel ettik. Bir meşguliyet sandık adına “İnsan” koyduğumuz, başı boş bıraktığımız heveslerimizi. Sonra döndük baktık ki bir “Hiçmişiz” nokta kadar olduğumuz bu alemde. İşte o zaman bildik insanlığımızı ve Allah’ın bu dünya için bizi neden yarattığını. Muhyiddin Abdal’ın dediğin gibi; “İnsan insan derler idi insan nedir şimdi bildim.”

Kullar arasında Allah’ın varlığını inkâr edip delil isteyenler var. Ama bilmezler mi her şey meydandadır, her şeyin varlığı ondadır. Her şeyin varlığı, başlangıcı odur. ‘Rabbimi, Rabbim vasıtasıyla tanıdım.’ derler ya işte bundan dolayı. Ancak kalbi kara, gözünde perde olan göremez.

Allah’ın kudretine sual olunmaz. O: ‘Kün fe yekün’ dediğinde olmazlar oluvermez mi, her şeyi yaradan o değil mi? Ama nefis o kadar inandırıcıdır ki istediğinden vazgeçmez ve ona kavuşmak için diretir. Bizler de bu nedenden çok şeyden vazgeçeriz. Allah korusun yeri gelir inancımızdan bile. Her şeyi geride bırakıp kendimizi felakete sürüklemiş oluruz.

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri “Nefis; şeker kaplanmış zehre benzer. Kim ki dünya nimetlerine aldanıp da nefsine yenik düşerse işte onun vay hâline. Ama şu da bir gerçek ki ahiret dünyada, dünya ile kazanılır.” demiştir.

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin bir sözü daha vardır:

“İslam; insanı Allah’tan ve Allah’a kulluktan uzaklaştırıp ahireti unutturan, saptıran dünyaya karşıdır. Müslüman, dünyayı reddetmeyerek dünya ile ahiret arasında denge kurmalıdır. Yani bu dünyanın geçici olduğunu bilerek kendini ahiret hayatına hazırlamalıdır.’’

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
4,407TakipçilerTakip Et
- Reklam -spot_img

Popüler İçerikler

Son Yorumlar

İremsu Ş yorumladı Gerçekten de Dinde Zorlama Yok mu
İdil İdil yorumladı Hem Âfâkta Hem Enfüste
Onur yorumladı Rızkın Şifreleri
Fırat yorumladı Bir Dünya Uğruna
Mehmet Nuri YAZICI yorumladı Ademoğlunda Olması Gereken Artı Uçlar
İnci Özmen yorumladı Merhamet
Zahide küçük yorumladı Merhamet
Mehmet Nuri YAZICI yorumladı Çocukların Tanrısı
mehmetaluc yorumladı Fevkalbeşer
ismet yorumladı Çocukların Tanrısı
Pınar yorumladı Göz Toprağa Bakar
Erdal ÖZAYDIN yorumladı Adına Nefs Dedik
ESMA CAN YORGUN yorumladı Mübarek Aylar
Zehra yorumladı Binbir Düşünce