15 C
Bursa
18 Nisan 2024 Perşembe
spot_img
Ana SayfaGenelFevkalbeşer

Fevkalbeşer

Yürüdüm, ne yol bildim ne iz. Garipti gönlüm ne sevda bildi ne de hasretlik. Hak dedi gaipten bir ses döndüm baktım sağıma kimse yok, soluma baktım kocaman bir boşluk. Yüreğimin kanatları çırpındı semaya doğru sonra yine o ses: Ben senin daralan gönlünü ferahlatmadım mi?

Yürüdüm, bir ışık saçıldı Resulün nuru, Resulün yolu, Resulün kokusu dediler. Sevda dedim, aşk dedim Hak, dediler. Hakka varmayan aşkı ne bilsin de yansın, dediler. Sonra bir kapı aralandı, Hakka yanmaya var mısın? dediler.

Yürüdüm, zalimlerin dünyasında Nefsi emmare, hepsi ateş dokunma, dediler. Nefsimi, benim elime bırakma dedim. “Dünya gözü ile bakan nefsine mahkûm, bakma gör” dediler. Yusuf’un gömleği ol da gel, dediler. Şeytanın vesvesesine aldanma, nefisten bir ok atar sen yıkılma, Allah’a sığın o, senden yardımını esirgemez. Bil ki o, kullarına en sahip çıkandır, dediler.

Yürüdüm, öğren dediler. Neyi? Diye sorduğumda, Allah rızasını dediler. Sûkunetle kalbini dinle sana ne fısıldayacak. Bak ne diyor: “Ben size şah damarınızdan daha yakınım.” Şimdi kapat gözlerini bak şu aleme Allah O’dur ki, yeryüzünü bize bağışlayan, gökyüzünü bize kubbe yapan, suretimizi en güzel şekilde kılan o değil midir? Ey can! Peki, neden tasalanırsın? Neden bu gam ve kederin? Kalbin, Allah’tan sana haber vermiyor mu? Dinle Ey can! Allah seninle beraber, dediler.

Yürüdüm, yüreğimin hüznüyle dualarımı aldım avuç içlerime kalbim kırık, kalbim hüsran dedim. Anımsa dediler, “Allah, kırık kalplerde değil mi?” dediler. O hüzünlü kalpleri sever Rab’bine sığın çünkü kalbi kırık olan her gönle bir melek gelir dediler. Yürüdüm, hak kapısını aralandıysan bakma gir dediler. Uyan gaflet uykusunda da bak, Resulün nuru ile aydınlanan yoluna. Ben bir günahkar kulum dedim. Sen, Allah’ın
kulusun dediler. Yüzüm yok karşısına çıkmaya, yanarım dedim. Küle dönersin dediler. Kül olsam her zerrem hakka varsın dedim. Tövbe et ki Allahü Teâlâ’ya dönesin dediler. Sen ki tövbelerinde eksiksiz kaldın. Hadi kalk! Ey can ser seccadeni en sevgilinin huzuruna, koy secdeye başını Hak yolunda öl dediler.

Yürüdüm, hakkı buldum hakkı sevenlerle var oldum.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
4,338TakipçilerTakip Et
- Reklam -spot_img

Yeni İçerikler

Son Yorumlar

Nisa yorumladı Karınca Kararınca
ummugulsumsolmaz6565@gmail.com yorumladı İnsan ve Mana
Ümmü Gülsüm Solmaz yorumladı İnsan ve Mana
Süheyla Durna yorumladı İnsan ve Mana
Rukiye yorumladı İnsan ve Mana