26 C
Bursa
15 Temmuz 2024 Pazartesi
spot_img
Ana SayfaGenelHoş Geldin Ölüm

Hoş Geldin Ölüm

Nasıl var olduğumuz sorusu gibi, ölümde insanın merak ettiği sorular arasındadır.

“Her nefis ölümü tadacaktır.” Ankebût Suresi’nin 57. ayeti aslında bu dünyanın geçici olduğunu en güzel şekilde bizlere anlatmakta, ama biz insanoğlu dünya heveslerimiz için dünya hayatının sanki ebedi olacağını sanıyoruz. Gördüğümüz, duyduğumuz, işittiğimiz her şeyin gerçeği ölüm olmasına rağmen bizi hiç yakalayamacakmış gibi düşünüyoruz.

Oysa ki bir nefes kadar yakın değil mi? Hiç beklemediğimiz bir anda ansızın gelir karşımıza.

Bir ömür boyu bu dünya için çalışırız iyi bir iş, geniş bir ev, lüks bir araba vs… Ve bir anda, bir kaç saniyede elimizden kayıp gider hepsi tıpkı bir deprem gibi. Ne malın gözünde olur, ne mülkün… Ölümün gerçeği sarar bedenleri, çaresizce izlersin olup biteni. Ne kadar aciz ve çaresiz olduğumuzu gözler önüne serer.

04.17… Bir kaç saniyede yok olan hayatlar. İnsan ölüme bu kadar yakınken hiç ölmeyecekmişiz gibi nedir bu dünya telaşesi? Bunu düşünmeden edemiyorum. Oysa ki dünya topraktan ibaret değil mi? Bu yüzden topraktan gelip toprağa dönmüyor muyuz? Kaç nefes geçti bu alemden, kaç beden baktı dünya penceresinden? Payımıza düşenden fazlasını hep istedik parsel parsel… Oysa ki götüreceğimiz bir parça bez değil miydi?

Bize bu kadar yakınken bir kötülük gibi ondan kaçmamız, ölümün güzelliğini görmemizin en büyük engeli.

“Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber…
Hiç güzel olmasaydı ölür müydü Peygamber?”

Ne güzel anlatmış Necip Fazıl Kısakürek ölümün güzelliğini. İnsan bilmediği şeyden korkar sen nasıl bakarsan öyle görürsün. Ölümü de, hayatı da yaradan Rabbim değil mi? O’na kavuşma arzusu ile güzel bakmak lazım.

Ölüm sadece bedenlerimiz için vardır bitişin-başlangıcıdır ruh elinde sonunda Rabb’ine geri dönmesidir. Velhasıl ölüm, yok oluş değil ebedi hayata doğuştur. İnsan unutmaya meyyal bir varlıktır.

İnsan unutmayı seven bir varlıktır. Bu yüzden her zaman bir hatırlatıcıya ve uyarıcıya ihtiyaç duyar. Ölüm ise insanoğluna bu gerçeği ilmek ilmek işler. Kur’an-ı Kerimde ve ayetlerde dünya hayatının geçiciliğini ve ebedi hayatın sonsuzluğu sıkça vurgulanmıştır.

“Her nerede olursanız olun, isterse tahkim edilmiş sağlam ve yüksek kaleler içinde bulunun ölüm mutlaka gelip sizi yakalar. Onlar bir iyiliğe kavuşsalar: “Bu, Allah’tandır” derler. Başlarına bir kötülük gelince de “Bu, senin yüzündendir” derler. De ki: “Nimet de, belâ da hepsi Allah’tandır!” Fakat bu adamlara ne oluyor ki, bir türlü sözü anlamaya yanaşmıyorlar?” (Nisa/ 78. Ayet)

Bu sebepten ki uyanışa erdiğimizde aslında sonun başlangıç olduğunu dünya güzelliklerinin bile geçici olduğunu göreceğiz. İşte o zaman hakikate uyanıp yeniden dirileceğiz.

06.02.2023 depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmet ve saygıyla anıyorum…

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
4,338TakipçilerTakip Et
- Reklam -spot_img

Yeni İçerikler

Şekva

Bâkiyat-ı Salihat

Nefis ile Mücadele

Son Yorumlar

Necmettin Yaşar Çetiner yorumladı İslam Hukukunun Temel İlkeleri – 2
Nisa yorumladı Biz Olmak
Saniye yorumladı Hamas’ın Neferleri
Nimet yorumladı Hamas’ın Neferleri
gülten yorumladı Hamas’ın Neferleri