30 C
Bursa
19 Temmuz 2024 Cuma
spot_img
Ana SayfaKuranKur'an-ı Kerim Nedir?

Kur’an-ı Kerim Nedir?

Kur’an; İnsanlığın kurtuluş arayışına verdiği cevaplar, önerdiği yollar bütünüdür. Hz. Muhammed’in şahsında yaşayan ve yaşayacak her insanı, toplumu, devleti, medeniyeti kurtuluş için verdikleri mücadele arayışına yol göstermedir.

Kur’an; Allah’ın insanın aklı, kalbi ve nefsini gözeterek, yaşadığı pratiği esas alarak Hz. Muhammed’e indirdiği sözlerin toplamıdır.

Kur’an; ilk insandan bu yana var olan Tevhid, Adalet, Özgürlük damarının halkasıdır. İndirilmeden önceki tüm mücadeleleri sahiplenir, indirilmiş kitapların ve vahiylerin arkasında durur.

Kur’an; insanı hayatın farkında ve fevkinde olarak insanı tanımaya, tanışmaya, anlamaya, anlamlandırmaya götürür. Şahitlik ettiği her türlü nesne, obje, imaj, özneyi insanın doğru bir şekilde tanımasına ve tavır almasına yardım eder.

Kur’an; insanları nefislerinin ayartıcı müdahalelerinden, şeytanın aldatmasından, zalimlerin baskılarından, çıkarlarının- korkularının ve bağlandıklarının batıla sürüklemesinden alıkoyar.

Kur’an; insanı, toplumu, devleti, kurumları yeni, yeniden ve daima inşa kitabıdır. Statükoya, alışkanlıklara, muhafazakârlıklara, gelenekçiliğe, sömürüye karşı daima yenilenerek devam etme sürecinin rehberidir.

Kur’an; günahların, zulümlerin, yanlışların, kirliliklerin, hataların, şirklerin, nifakların, kibirlerin ne, nasıl olduğu ve bunlardan kurtuluş sürecini (arınma- arındırma)  insana öğreten bir kitaptır.

Kur’an; bir müjde kitabıdır. Mücadele edenlerin ve sabredenlerin yollarına eriştireceğine, zalimlerin sonunun geleceğine, dünya ve ahirette zaferin iman edenlerin olduğuna dair müjdeleri inananlara verir.

Kur’an; hidayet kitabıdır. Cehaletin, şirkin, zulmün bataklığında olanları hakikatin, tevhidin, adaletin aydınlığına götüren bir hidayet manzumesidir.

Kur’an; lafzi dili Arapça, mana dili tüm insanlığın dilinden olan bir kitaptır. İnsanların farklı coğrafyalarda yaşaması, ırklar halinde bulunması, diller ve lehçeler konuşması Kur’an’ın anlam ikliminde yaşamayı engellemez. Tüm insanlık vicdanında, fıtratında, hissiyatında ve mana ikliminde Kur’an dilinde konuşur.

Kur’an; apaçık, anlaşılır, net, berrak bir anlam dili olan kitaptır. Hangi yaş, bilgi, seviye, mülk, bürokrasi, kademe, güç, imkân halinde olursa olsun Kur’an; anlamak, bilmek, okumak, düşünmek isteyen herkese kapılarını ardı ardına açar.

Kur’an; Allah’ın insan aklına yönelik müdahalesidir. Her şeyi kuşatan Allah aklı, acizlikler, unutkanlıklar, yanılgılar, zulümler içinden kurtulup erdemli, onurlu, şerefli, haysiyetli, ahlaklı olmak isteyen insanın aklına yönelik tavsiye, emir ve yasakların toplamıdır.

Kur’an; şahitlik eden bir kitaptır. Okuyanların hangi niyetle okuduklarını, nasıl faydalanmak istediklerini bilir ve hakikati bilme kaynağı olmadığını iddia eden insanlara karşı şahitlik edecektir.

Kur’an; uyarıcı bir kitaptır. Yoldaki tehditleri, ayartıcıları, pusuları, tuzakları, yanlış işaretleri yolculara haber verir, alabileceği tedbirleri bildirir.

Kur’an; akledenlerin- düşünenlerin istifade edeceği bir kitaptır. Ezber konuşanlar, bilgiler üzerinde muhakeme yürütmeyenler, soru sormayanlar, araştırmayanlar Kur2an mesajından istifade edemezler aksine onlar için Kur’an zihni uyuşturur.

Kur’an; hakem bir kitaptır. Hakikate ulaşmak isteyenlerin yaşadığı ihtilafları çözer, çatışmaları sona erdirir, kaosu bitirir, tartışmaların gerçek üzerine yol almasına yardımcı olur.

Kur’an; şifa kitabıdır. Azgınlaşan nefislere, kibirden alçalan benliklere, kirlenmiş bireylere- kurumlara- toplumlara, şirkin içinde azgınlaşanlara şifa verecek olan mesajları bünyesinde barındırır.

Kur’an; tehdit- korkutma kitabıdır. Şirkte, zulümde inat edenlere, haksızlığı yayanlara, kötülüğü çoğaltanlara karşı yenilgi, bozgun, kayıp, cehennem, pişmanlık ile tehdit eder ve korkutur.

Kur’an; nasihat kitabıdır. Merhameti bütün âlemleri kuşatan Allah’ın insanların dosdoğru erişmesi için yaptığı nasihatlerin toplamdır.

Kur’an; hasbihal kitabıdır. Allah’ın sevdikleriyle, dostlarıyla, yardımcılarıyla, bağlılarıyla, müminlerle hasbihal ettiği güzel- anlamlı- doğru olan bir kitaptır.

Kur’an; içinde, ayetler arasında hiçbir çelişki olmayan bir kitaptır. Bütün olarak mütekâmil bir sistemi savunan, birbirini güçlendiren, teklifleri arasında çatışma olmayan yegane kitaptır.

Kur’an; dostlarından çok düşmanları olan bir kitaptır. Emperyalistlerin, kâfirlerin, münafıkların, fasıkların, mevki- makam için gerçeği saklamak isteyenlerin, kötülükler üzerinden zafer kazanmak isteyenlerin, hakikat bilgisini örtmek isteyen âlimlerin- aydınların- bilginlerin düşmanı olduğu kitaptır.

Kur’an; içinde sosyoloji, psikoloji, antropoloji, felsefe gibi tüm bilim disiplinlerini hakikat üzere temellendirebilecek açıklamalar içerir.

Kur’an; ayetleri dillerine, akıllarına, gönüllerine, hayatlarına indirmeyi başarmış Müslümanlar tarafından korunan bir kitaptır.

Kur’an; insanların hayata, zamana ve mekâna dair tüm sorularına verilmiş en güzel cevapları ve insanların dosdoğru yola erişebilmesi için sorulmuş soruları içerir.

Kur’an; ayet ayet, sure sure, bölüm bölüm, ağır ağır anlamak ve yaşamak için okunacak yani öğrenilecek- öğretilecek- yorumlanacak bir kitaptır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
4,338TakipçilerTakip Et
- Reklam -spot_img

Yeni İçerikler

Cuma Namazı Risalesi

Temmuz Sıcağında

Şekva

Son Yorumlar

Necmettin Yaşar Çetiner yorumladı İslam Hukukunun Temel İlkeleri – 2
Nisa yorumladı Biz Olmak
Saniye yorumladı Hamas’ın Neferleri
Nimet yorumladı Hamas’ın Neferleri
gülten yorumladı Hamas’ın Neferleri