15 C
Bursa
25 Şubat 2024 Pazar
spot_img

Tut Ey Oruç Beni

İnstagram’da reels izliyorum, sessiz vloglar çekiyor dikkatimi. Arka fonda bu sessizliğe ahenk katacak ufak melodiler… Kimilerine ayetler eşlik ediyor, kimilerine dile getirilmeye güç yetirilemeyecek cümleler…

Ramazan-ı Şerif’in geliyor oluşu kutlanıyor çoğu gönderide.

Minareler Osmanlı ecdadının mirası mahyaların ışığı ile tezyin ediliyor…

Salonlar “Hoş geldin Ya Şehri Ramazan” logolarıyla süsleniyor. Küçük mescitler inşa ediliyor Rahman’a misafir olabilmek için.

Ramazan ajandası kuruluyor nefsin kör tahtına. Mukabele için Mushaflar baş köşeyi alıyor. Mayalı hamurlarını çoktan yoğuran fırıncılar ilk ikramları için sabırsızlanıyor.

Ve ey şehr-i Ramazan’ım şahid ol ki tüm bu sevinçler senin için..

Dedim Ümmügülsüm sen ne yapabilirsin?

Dedi: “Önce kalbini temizlemen gerek, deme şeytanlar zincirlenmiş, söz geçirebilmen lazım o sersem nefsine! Çünkü o seni kabrine kadar bırakmayacak. Ona Hz. Hamza’nın heybeti ile karşılık vermen gerek ki senden korksun çekinsin dili tutulsun da yanlışı diyemesin sana. Ebu cehil nasipsizinin kalbi gibi öfke besleme sakın, kimseyi hor görme, içinden kötüleme unutma ki şah damarından yakın olan seni işiten var.
Yemene ve Açlığına Hakim ol! Hz. Fatıma’nın Hasan’ının ve Hüseyin’inin yiyecek bulamadıkları dan ifrarsız oruç tutuşlarını, beşikteki Abdulkadir’in süt bulamadığı için günlerce oruçlu kaldığını, Muhammed’in ocağının ateşsiz kaldığını unutup da burun kıvırma sakın!! Kurban olduğumun sofrasının mütevaziliği gibi sofranı kur.Tıka basa doldurma o doymak bilmeyen mideni. Saatlerce aç kaldıktan sonra ziyafet sofrasını hediye etme nefsine, etme ki terbiye olsun. Neden aç kaldığını ne için cefa çektiğini idrak etsin.”

“Ve gözlerine hakim ol.”

Harama bakmasın, Hz. Meryem’in Havva’nın, Fatıma’nın ,Yusuf’un hayası gibi ört gözlerini. Osman’ın mushafın başında şehid oluşunu unutma ki okumaya erinmeyesin.Yarın şikayetçiyim Ya Rabbi diye niyazda bulunmasın gözlerin! Şahit ol Yarabbi ben ondan razıyım desin.

Ve o diline hakim ol !

Gıybet edenlerden, yalan söyleyip laf taşıyandan olma. Olma ki yediğin o et parçalarıyla (tiksindin değil mi) orucun bozulmasın. Sadece oruç zamanı değil Azrail emanetini kabzedinceye kadar hakim ol!! Dilini

Rabbini zikretmekle meşgul et.

“Kulaklarına Hakim ol.” Unutma ki gıybet etmeyip o ortamda bulursan, olurda işitirse kulakların: “Affet ya Rabbim kulağım günahı işitti” diye Tevbe istiğfar et. Ve orayı terk et. Kim olursa olsun!

Cennet vadedildiği halde ibadetlerini çokça eda eden peygamberler gibi ol…

Günahların silindiği bu mübarek ayda yepyeni bir sayfa aç kendine.

Ve Ümmügülsüm son olarak:

“SARIL RABBİN’E HİÇ SARILMADIĞIN KADAR”…

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

Format

Hakikat

Bir Duruşma Makamı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
4,338TakipçilerTakip Et
- Reklam -spot_img

Yeni İçerikler

Son Yorumlar

Ümmü Gülsüm yorumladı Duanız Olmasa
Nisa yorumladı Depresif Bir Yazı
Rabia Selcen Albayrak yorumladı Depresif Bir Yazı
Bitkin yorumladı Kadının Süslenmesi
Ümmü Gülsüm Solmaz yorumladı Format