30 C
Bursa
19 Temmuz 2024 Cuma
spot_img
Ana SayfaGenelBaşarılı Olmak Çabayla mıdır Kısmetle midir?

Başarılı Olmak Çabayla mıdır Kısmetle midir?

Hepimiz Hak Mevla’nın yarattığı kullarız, kimi ne için yaratıldığını bilen, kimisi bilmeyen, kimisi zengin kimisi fakir olan kullarız. Yani gönlümüzde aynı şeyler var, lakin başka hayatları yaşıyoruz. Peki neden aynı hayatları değil de ayrı ayrı hayatları yaşıyoruz?

En iyisini bilen Mevla imtihanımızı böyle uygun görmüş, böyle ayrı ayrı yaratmış. Zengin fakire versin birlikte mutlu olsun. Zengine fazla veren Mevla bakalım kulum fazla verdiğimden vererek mi imtihanını kazanıyor, vermeyerek mi kaybediyor diye görmek istediğinden böyle yaratmış. Bir eksik, bir fazla, bir fazla bir eksiği tamamlamak için. Birbirimizi görmezden gelmek için yaratılmadığımız zaten belli, öyle olsaydı dünyada bu kadar insan gözleri varken boşluğa bakmaz, bakarken görmek fiilini az da olsa gönül merkezinin pencere ve kapısını açarak görmeyi seçerdi. Benim görmediğimi sen görürsün gelir eksiğimi tamamlarsın, ben sende eksik gördüğümü görür, bulur, getirir sana veririm. Bu nedenle yolda bize fazladan verilenin mutlaka eksiği olanındır… Bilmek için olduğunu bilir ve idrak ederiz, bu kendi fikrimdir. Ben bir hoca, ilahiyatçı değilim. Yaşarken yaşadıklarımın hayatın toplamından çıkan sonuca göre yaşarken söylemek istediklerim doğru mu, yanlış mı diye sizlere soruyorum.

Gönül dostları Mevlana, Yunus, Pir Sultan, Hacı Bektaş-i Veli ve pek çoklarının yolları sevgi ve kardeşlikle kesişen yerde birleşerek dört bir kıtaya yayıldı. Yani yolda olursak gönül dostu olan bir dosta rast gelmek mümkündür. Niyet ilk başta önemlidir. Niyet etmeden yola çıktım, elim boş kaldı, çabadan gayretten önce niyet ve kısmetinde olması gerektiğine inandım. Düşündüm, öyle ise biz bu dünyada derdi olanın derdine yetişmek üzere gönderildik. önce Rabbimizi bilip sonrasında kendimizi bilmemizi bilerek insanlığa yürümek gerektiğine vakıf oldum, Rabbime şükürler olsun. Dünyada binlerce yol varken niyetle yola çıkınca kısmetimiz bir yolun başında beklerken kendine doğru çektiği bir gerçek. Önce Rabbimizi buldurtan, sonra kendimizi, sonra insanı buldurtan, hissettiren çabayla onları mutlu etmeye götüren kısmetten söz ediyorum vesselam, selamlarımla.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
4,338TakipçilerTakip Et
- Reklam -spot_img

Yeni İçerikler

Cuma Namazı Risalesi

Temmuz Sıcağında

Şekva

Son Yorumlar

Necmettin Yaşar Çetiner yorumladı İslam Hukukunun Temel İlkeleri – 2
Nisa yorumladı Biz Olmak
Saniye yorumladı Hamas’ın Neferleri
Nimet yorumladı Hamas’ın Neferleri
gülten yorumladı Hamas’ın Neferleri