32 C
Bursa
19 Temmuz 2024 Cuma
spot_img

Secde

Secdenin Alzheimer’den Koruduğunu Biliyor muydunuz?

Bu ayki yazımda secdenin iki olmasındaki hikmetin sebebini ele almak istiyorum. Şöyle ki; ilki meleklerin Allah’ın emrini yerine getirmesi ikincisi ise meleklerin şeytanın secde etmediğini görmeleri ve ona benzemedikleri için sevinçlerini gösterdikleri şükrün nişanesi olması.

Durum böyle olunca, bizim iblise benzemeyen yönlerimiz noktasında şükür secdelerimiz hayatımızın neresinde? Ya da ikinci bir secdemiz var mı?!

Şöyle bir düşünecek olursak; biz iblisin hangi isyankarlığına muhalefet ediyoruz, edebiliyoruz?

Melekler insanlardan üstünken Allah neden meleklere insanlara secde etmelerini istemiştir? Ve iblis neden kendisinin insandan üstün olduğunu düşünüp emre karşı gelmiştir, hem de cehennemlik olma pahasına? Biz de cehennemlik olmayı göze alıyor olabilir miyiz kibrimiz yüzünden!?

Rabbimizin buradaki secde emrinin, ibadet niyetiyle değil selamlama mahiyetinde olduğunu görüyoruz. Meleklerin Hz. Âdem’in üstünlüğünü kabul etmeleri anlamı taşıyan aynı zamanda Allah’ın emrine boyun eğmeyi anlamamızı sağlayan bu kıssayı Yusuf Sûresi 12. Âyette destekliyor. Sûrede anne, baba ve kardeşlerinin Yusuf’a secde ettiklerini okuyoruz. Hayatımızda söz sahibi olan Allah’ın emirleri mi, yoksa iblisin kulağımıza fısıldadıkları mı? Secdemiz kime!?

Nahl Sûresi 49. Âyette Cenab-ı Allah buyurur ki: ”Göklerde ve yerde olan ne varsa, canlılar ve melekler Allah’a secde ederler ve onlar büyüklük taslamazlar.” Bu âyetten de anlıyoruz ki secde sadece insana has değil! Secdeden kasıt yere kapanmaktan öte Allah’a saygı, emirlerine boyun eğme, derin kulluk içeriyor. Misal bir gül dalında lâle açmaz ya da bir elma ağacı erik vermez, Allah ne emretmişse ona tabidir. İnsanoğlu için de yasaklanan ne varsa geri durmalı emredilene boyun eğmelidir. İstisnasız melekleri de kapsayan secdenin Kur’an’da on dört yerde geçiyor olmasının elbette ki bir hikmeti olacaktır.

Gel gelelim tıbbi boyutuna…

Secde halinde beyin kalp seviyesinden aşağıda olduğu için kan beyne doğru akar böylece beyin oksijenlenmiş dolayısıyla beslenmiş olur. Hal böyle olunca demans, alzheimer gibi rahatsızlıklardan kişiyi korur. Mısır’da yapılan bir Işın Teknoloji Merkezi’nde elektromanyetik dalgalara maruz kaldığımız bu çağda bu yükten kurtulmanın elzem olduğu ve vücutta biriken bu ağırlıktan secde ile dışarı boşaltılması gerektiği dile getirilmiş. Mısırlı bilim adamları alnın secdeyle teması halinde tansiyondan tutun yorgunluk ve dahi kanser dahil bir çok hastalığa iyi geldiği ifade edilmiş. Velev ki secde bir de toprağa olursa…

Allah’ın hiç bir emri yoktur ki kullarının iyiliği için koymuş olmasın! Nefsimize ağır gelen emirler bilsek ki kendi faydamıza…

Secdelerinizin/secdelerimizin cennet kokması dualarımla…

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
4,338TakipçilerTakip Et
- Reklam -spot_img

Yeni İçerikler

Cuma Namazı Risalesi

Temmuz Sıcağında

Şekva

Son Yorumlar

Necmettin Yaşar Çetiner yorumladı İslam Hukukunun Temel İlkeleri – 2
Nisa yorumladı Biz Olmak
Saniye yorumladı Hamas’ın Neferleri
Nimet yorumladı Hamas’ın Neferleri
gülten yorumladı Hamas’ın Neferleri